A napozás:
A leggyakoribb nyári panasz, a leégésnek nevezett fájdalmas pirosodás nem más, mint a bőr gyulladása. A tünetek két-három órával a napégés után jelentkeznek. A gyulladás súlyosságától függően az egyszerű bőrpirosodástól a diónyi hólyagokig sokféle elváltozás kialakulhat; a bőrtüneteket láz, fejfájás, súlyosabb esetben hidegrázás vagy ajaksömör kísérheti. A nagy vízfelület és a homok visszaveri, ezzel felerősíti a napsugarakat. A szőke vagy vörös hajúak, a világos bőrűek és szeműek sokkal könnyebben leégnek, ezért nekik fokozottan kell vigyázniuk. Tévhit, hogy szoláriumozással felkészíthető a bőr a későbbi napozásra: a legtöbb szoláriumgép fénye csak barnító UV-A sugarakat bocsát ki, a bőr mélyebb rétegeiben így nem alakul ki a természetes védelmi rendszer.
Ne napozzunk délelőtt tíz és délután négy óra között
Örök szabály, hogy délelőtt tíz és délután négy óra között tilos napozni. A félárnyékba húzódva is barnul a bőr, igaz, lassabban, de a fájdalmas leégéstől és az esetleges későbbi következményektől megmenthető. Fontos ezen kívül, hogy nem szabad sminkelve napozni, mert a napsugárzás hatására a különféle kozmetikumok is elváltozást okozhatnak a bőrön. Bizonyos gyógyszerek szintén fényérzékennyé tehetik a bőrt: a tabletták, krémek betegtájékoztatójában ezt mindig jelzik, így ha ilyen gyógyszert szedünk, érdemes komolyan vennünk a figyelmeztetést.
Milyen naptejet használjunk?
Mindenképp keressünk a saját bőrtípusunknak megfelelő napvédőt, így például egy zsíros bőrű semmiképp se használjon napozó krémet, helyette a gél vagy spray javasolt. Az arcra naptej nem való, csak krém. Mindenképpen olvassuk el a használati utasítást, ugyanis például a "kémiai szűrős" termékek csak akkor hatásosak, ha fél órával a napozás előtt már bekenjük magunkat. A kisgyerekekre adjunk védelmet biztosító ruhát - sapkát, pólót - illetve náluk csak a külön gyerekek számára készült napvédőket használjuk. Ezeknek más az összetételük, fokozotabban odafigyelnek a gyártók, hogy az egészen érzékeny bőrre is megfelelő legyen.
Mit mutat meg a faktorszám?
A napvédőkön található faktorszám azt mutatja meg, hogy hányszorosára nő a bőr védekezőképessége a napozás alatt. Az egyéni "alap" védelmi idő eltérő a különböző bőrtípusoknál, a legérzékenyebb bőr nagyjából tíz perc alatt ég le védelem nélkül. Azonban hiába kenjük be magunkat a legmagasabb faktorszámú napkrémmel, nem növelhető a végtelenségig a védettség. A címkéken sokszor szereplő "teljeskörű védelem" ezért semmiképp sem valósulhat meg, így a legjobb, ha tizenegy és három óra között bekenve is kerüljük a napozást, fürdés után pedig még a vízállónak nevezett készítményekkel is jobb újra bekrémezni a bőrt.
Önbarnítókrémek:
Ambre Solaire No Trace Bronzeur Spray
Ezt bizony szórófejjel lefelé is tudjuk használni, és csak a gyakorlatban derül, hogy ezt nem egy markatinges pasi találta ki, hanem egy nő! Ez a tulajdonsága ugyanis felettébb hasznos. Azt írják, már 1 óra alatt is színt ad, ami igaz, de a végső árnyalat ugyanúgy mint a többi terméknél, 2-3 óra alatt jön elő. Kellemes barack illatú, és szép színe van. Ezt azonban arcunkra ne használjuk, a termékajánlóban is tiltják, ugyanis aki kipróbálta (?), az sem tudta egyenletesen felvinni a bőrére.
Biotherm Sunfitness Önbarnító
De íme, itt a megoldás! Egy barnító arcra és dekoltázsra. Nagyon kellemes krém, finom vizes állagú. Könnyen felvihető és szinte szagtalan, ami az arcon kifejezetten előnyös. Diszkrét, nagyon visszafogottan színez, ami nagyon hasznos - az erősen barnító krémet elég egyszer elrontani az önkéntes szobafogsághoz. A kis tubus elég egy fél évre is, mert ha már elértük a kívánt barnaságot, ritkábban, kétnaponta is használhatjuk.
|